„Była to rzeczywiście mała ryba, rybka długości połowy palca. Miała srebrne łuski, delikatne, koronkowe płetwy i drgające, przezroczyste skrzela. Jej okrągłe, szeroko otwarte rybie oko popatrzyło chwilę na nich, jakby dając im do zrozumienia, że wszyscy, wszystkie istoty żyjące na tej planecie, ludzie i zwierzęta, ptaki, drobne żyjątka, gady i ryby, wszyscy w gruncie rzeczy jesteśmy sobie dość bliscy, mimo wielu dzielących nas różnic. Przecież prawie wszyscy mamy oczy, aby widzieć kształty, ruch i kolory, prawie wszyscy też słyszymy dźwięki i szmery albo przynajmniej przez skórę wyczuwamy następujące po sobie światło i ciemność. Wszyscy bez przerwy odbieramy i kojarzymy ze sobą różne rodzaje zapachów, smaków i innych doznań.
To jednak nie wszystko. Każdemu z nas bez wyjątku zdarza się wystraszyć albo wręcz przerazić, wszyscy bywamy zmęczeni albo głodni i w każdym z nas są takie rzeczy, które przyciągają, i takie, które odpychają, budząc strach lub obrzydzenie. Poza tym każdego z nas bez wyjątku bardzo łatwo jest skrzywdzić. I wszyscy, zarówno ludzie, jak i wszelkie żyjątka, owady i ryby, śpimy i czuwamy, a potem znów zasypiamy i się budzimy, wszyscy co do jednego staramy się, by nam było dobrze – ani za ciepło, ani za zimno – wszyscy też bez wyjątku przeważnie staramy się siebie chronić i wystrzegamy się wszystkiego, co tnie, gryzie i kłuje. Przecież każdego z nas bardzo łatwo zgnieść. I wszyscy, ptaki, robak, pies, dziecko i wilk, próbujemy unikać, o ile to możliwe, bólu i niebezpieczeństw, a jednak narażamy się na nie jakże często, za każdym razem, gdy wychodzimy z domu w poszukiwaniu pożywienia czy rozrywki, a także przygód, wrażeń i przyjemności.
– Do tego stopnia – stwierdziła Maja po chwili zastanowienia – do tego stopnia, że można właściwie powiedzieć, że wszyscy bez wyjątku płyniemy w jednej łódce: nie tylko wszystkie dzieci, nie tylko cała wioska, nie tylko wszyscy ludzie, ale w ogóle wszystkie żywe istoty. Wszyscy.”
Amoz Oz „Nagle z głębi lasu”
Zdjęcie: Mandalamia