Proponujemy do wyboru jeden ze spektakli opowieści, z muzyką na żywo. Spektakle były wielokrotnie prezentowane w szkołach, przedszkolach, ośrodkach kultury, na festiwalach. Istnieje również możliwość połączenia spektaklu z warsztatami opowiadania historii. Opowieści na żywo rozbudzają w dzieciach ciekawość świata, uczą wrażliwości i empatii, rozwijają wyobraźnię, podejmują ważne tematy społeczne, w ciekawej formie wprowadzają w świat baśni, mitów i literatury dla dzieci. Przywracają zapomnianą sztukę opowiadania historii.
Czas spektaklu: około godziny
Propozycje dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (od 4 do 6 lat)
- JAK MAMA ZOSTAŁA INDIANKĄ. Opowieść o wolności
Opowieść na podstawie słynnej książki Ulfa Starka „Jak mama została Indianką”, przepleciona tradycyjnymi baśniami indiańskimi: skąd wzięły się na świecie tęcza, ogień i świetlik. Wspólnie tańczymy, śpiewamy i opowiadamy historie. Przeczytaj więcej: MAŁE PRZYGODY, DUŻY CZAS. O czytaniu i opowiadaniu Ulfa Starka
- PANI ZIMA. Baśnie braci Grimm
Słynna baśń braci Grimm w autorskim opracowaniu, w pięknej muzycznej aranżacji, z elementami wspólnego śpiewu, improwizacji i dialogu z dziećmi. Opowieści towarzyszą pocztówki z ilustracjami baśni braci Grimm, autorstwa niemieckiego grafika Otto Kubla.
- DUCH DZIADKA. Opowieści o przemijaniu
Jak z dziećmi rozmawiać o śmierci, by nie budzić w nich lęku, a jednocześnie oswajać z nieuchronnością przemijania? Kanwą spektaklu, który dotyka tej trudnej tematyki, jest opowieść na podstawie książki duńskiego pisarza dla dzieci Kima Fupza Aakesona „Esben i duch dziadka”.
- VALEMON W NIEDŹWIEDZIA ZAKLĘTY. Baśnie skandynawskie
Skandynawska wersja starożytnej opowieści o Amorze i Psyche. Opowieść w muzycznej aranżacji, z wykorzystaniem niezwykłego instrumentu nyckelharpa, ze wspólnym śpiewem i repetycjami, na podstawie książki „Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie”.
- JAK PTASZKI STUDIOWAŁY TORĘ. Baśnie żydowskie
Bajki i małe przypowieści na podstawie prozy Eliezera Szteinbarga. Proste z pozoru opowiastki, są pełne odniesień do Tory i literatury jidysz. Zapraszamy do ptasiego chederu, w którym ptaki wprowadzą nas w tajemnice hebrajskich liter i słów. O wrażeniach ze spektaklu można przeczytać tu: „Jak ptaszki studiowały Torę”/Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania
- ŚWIATEŁKA W CIEMNOŚCI. Opowieści świąteczne różnych kultur
Opowieści świąteczne na podstawie „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren, „Legend bretońskich”, „Baśni lapońskich”, baśni polskich, „Opowiadań dla dzieci” Isaaca Bashevisa Singera. O tym, skąd się wziął święty Mikołaj, co zwierzęta mówią w wigilijną noc i dlaczego w zimową noc zapalamy światełka. Śpiewamy kolędy i pieśni świąteczne różnych kultur.
Repertuar dla starszych dzieci w wieku szkolnym (od 7 do 12 lat)
- MALI SINDBADZI. Dzieci w drodze
Spektakl opowiada o doświadczeniach współczesnych dzieci-uchodźców, głównie z Syrii, w zestawieniu z tułaczymi losami polskich dzieci z czasów drugiej wojny, które zostały gościnnie przyjęte w Indiach i w Iranie. Ramą narracyjną są fragmenty „Przygód Sindbada Żeglarza”. Oprawę muzyczną spektaklu tworzy dwóch muzyków: Mateusz Szemraj i Adeb Chamoun z Syrii.
- PAMIĘTNIK BLUMKI. Opowieści korczakowskie
Polifoniczna opowieść o Januszu Korczaku i dzieciach z Domu Sierot na podstawie książek: Pamiętnik Blumki Iwony Chmielewskiej, Korczak. Próba biografii Joanny Olczak-Ronikier, Opowiadania dla dzieci Isaaca Bashevisa Singera. Spektakl był prezentowany podczas Festiwalu Warszawa Singera, Festiwalu Teatralnego w Łodzi, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie, w licznych szkołach, bibliotekach, ośrodkach kultury. Spektakl może być początkiem warsztatów tworzenia pamiętników, zob. więcej: Ścieżki Opowieści/ Węgrów
- CZTERY STRONY CZASU. Opowieści rodzinne
Opowieści o mieście i przemijaniu, o rodzinnych sekretach, o smutkach i radościach dnia codziennego i o Wielkiej Historii, która wkracza do domu, na podstawie książki Iwony Chmielewskiej „Cztery strony czasu”, w połączeniu z pieśniami i narracjami zaczerpniętymi z baśni braci Grimm, Andersena i Singera. W tle wędrują ruchome obrazy. Spektakl może być początkiem warsztatów opowieści rodzinnych, zob.
więcej: Mapy Opowieści
Opowieści rodzinne – warsztaty opowiadania dla dzieci
- SKARBY ZŁOTEJ KACZKI. Opowieści wielokulturowej Warszawy
Wyruszymy w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni: odwiedzimy XVII-wieczny pałac króla Jana i królowej Marysieńki, wpadniemy na staromiejski rynek, gdzie swoje egzotyczne towary zachwalali ormiańscy kupcy; powędrujemy wreszcie na ulicę Krochmalną, gdzie przed wojną znajdował się Dom Sierot Janusza Korczaka. W spektaklu pojawi się wielojęzyczny gwar dawnej Warszawy: język romski, ormiański, jidysz. Opowieści na podstawie książek: „Legendy warszawskie”, „Warszawa ormiańska”, „Baśnie cygańskie” Jerzego Ficowskiego, „Opowiadania dla dzieci” Isaaca Singera. Spektakl może być początkiem warsztatów na temat wielokulturowości.